2018. okt. 10.

A 2011. évi Wekerle Emlékévet és a móri köztéri Wekerle emlékmű felállítását koordináló emlékbizottság tagjainak egy része magánszemélyként 2012. június 18-án megalapította a Wekerle Sándor Életművét Gondozó Kulturális és Tudományos Alapítványt. Az alapítvány a város vezetésével és intézményeivel, a partner civil szervezetekkel, hagyományőrzőkkel, kormányzati szervezetekkel együttműködve ünnepségek és rendezvények szervezésével, díjak alapításával, népszerűsítő kiadványok megjelenítésével terjeszti és őrzi a nagy államférfi történelmi emlékezetét és példáját.
Alapítók: Balogh Tibor, Győri Zoltán, Fenyves Péter, Klecska Ernő, Lampert Csaba, Nagy Sándor, Nagy Tamás, Schwartz Alajos, Trosztmér Károly, Tóth János, Törő Gábor, Varga Máté
Kuratórium jelenlegi elnöke: Buza Ernő
Kuratórium jelenlegi tagjai: Balogh Tibor és Lehrner Zsolt.

AZ ALAPÍTÓK CÉL ÉS FELADATMEGJELÖLÉSE

• Wekerle Sándor történelmi emlékezetének, szellemiségének, gazdasági-pénzügyi örökségének megőrzése, ápolása, kiterjesztése a Kárpát-medencei térségben.
  • Ünnepi megemlékezések szervezése Wekerle Sándor születése és halála évfordulóján.
  • A móri Wekerle Sándor emlékmű és környezete méltó ápolása.
  • A Wekerle-hagyaték, helytörténeti gyűjtemények fejlesztésének segítése, kiadványok, emléktárgyak kibocsátása.
  • Folyamatos kapcsolattartás Wekerle Sándor leszármazottjaival, az alapítványi tevékenységgel összefüggésben érintett állami, önkormányzati és civil szervezetekkel.
  • Mór, Kispest, Székesfehérvár és Wekerle Sándor életútjához kötődő további települések közötti kapcsolatok építése.
  • Tudományos konferenciák szervezése Wekerle Sándor innovatív pénzügyi-gazdasági tevékenysége eredményeinek népszerűsítése céljából.
  • Wekerle Sándor életművéről és a dualizmus koráról történelmi vetélkedő szervezése a Kárpát-medencében élő magyar diákok részvételével.
  • Gazdasági fórumok szervezése más szervezetekkel (kamarák, közgazdász szakmai szervezetek), a Kárpát-medencében élő elméleti és gyakorlati gazdasági szakemberek, üzletemberek részvételével.
  • Gazdasági díjak alapítása a Kárpát-medencei térség gazdasági fejlődéséért, integrációjáért legtöbbet tett vállalkozók, cégek, elméleti pénzügyi-gazdasági szakemberek, kutatók számára.
  • Elsősorban pénzügyi-gazdasági területen felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatók számára szakdolgozati témák kiírása, a legszínvonalasabb munkák díjazása.
  • Elsősorban pénzügyi-gazdasági területen felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatók számára Wekerle Sándor tehetség ösztöndíj alapítása, hallgatói csereprogramok koordinálása hazai és Kárpát-medencei magyar nyelvű oktatási intézmények között.
  • Wekerle Sándor nevével fémjelzett különböző versenyek, kulturális, sportrendezvények támogatása.
  • Wekerle Sándor emlékhelyek, szobrok állagának megóvása, és ezek külső környezetének gondozása.

Az alapításról kiadott eredeti sajtóközlemény a mellékelt dokumentumban olvasható.