Megemlékezés és díszünnepség Móron Wekerle Sándor halála 100. évfordulóján
Wekerle Sándor halála 100. évfordulójáról Móron, az Erzsébet téren 10 éve felállított impozáns emlékművénél, a Wekerle Sándor Alapítvány és az önkormányzat által szervezett díszünnepségen emlékezett meg a szülővárosa és a tiszteletadáson megjelent nagy számú résztvevő.
A rendezvény kiemelt vendégei voltak: Tállai András, a Pénzügyminisztérium miniszterhelyettese, parlamenti államtitkára, valamint Wekerle Sándornak még életében díszpolgári címet adományozott magyar városok polgármesterei, alpolgármesterei, akik Debrecen, Győr, Karcag, Székesfehérvár városok képviseletében Fenyves Péterrel, Mór város polgármesterével közösen helyeztek el koszorút és hajtottak fejet az emlékműnél. A díszünnepségen részt vett Wekerle Sándorhoz szorosan kötödő Budapest Főváros Kispest kerület alpolgármestere, a Wekerletelep delegációja, valamint Nyáregyháza polgármestere. Ritter Imre, az Országgyűlés német nemzetiségi képviselője a móri Német Nemzetiségi Önkormányzattal közösen rótta le tiszteletét az apai ágon német, anyai ágon magyar felmenőkkel rendelkező államférfi előtt.
A szervezők meghívására nagy létszámban voltak jelen Wekerle Sándor ma élő leszármazottai, közülük Dr. Patay Géza dédunoka és Dr. Patay Gábor ükunoka helyezett el koszorút valamennyi leszármazott nevében.
A díszünnepség alatt a Fehérvári Huszárok hagyományőrző huszár őrnagyai és a Brindisi Szent Lőrinc Borrend borlovagjai által díszőrséget a Wekerle Emlékműnél.
A megemlékezésen Fenyves Péter polgármester és Buza Ernő kuratóriumi elnök köszöntőt, Törő Gábor fővédnök, parlamenti képviselő üdvözlő beszédet mondott.
Törő Gábor kiemelte, hogy Magyarország háromszoros miniszterelnökének élete összefonódik Mórral, "Apja német, anyja magyar volt, s az államférfi tetteiben egyesítette a két nép legjobb erényeit" - fogalmazott. Emlékeztetett arra, hogy Wekerle Sándor a dualizmus híve volt, ugyanakkor a nemzeti érdekeket képviselte mindenkor, s ezért olykor Ferenc Józseffel is összetűzésbe került.
A díszünnepségen a kormányzat részéről Tállai András, a Pénzügyminisztérium miniszterhelyettese, államtitkára méltatta Wekerle Sándor életművét, államférfiúi és politikusi tetteit, kiemelve: "Hálásak lehetünk és büszkék, mert nincs minden nemzetnek Wekerléje, nekünk van" Tállai András hangsúlyozta, hogy Wekerle mindig az egészben és a teljességben gondolkodott, tetteit a közjó szolgálata, az ország fellendítése motiválta, szeme előtt a polgárok általános jóléte lebegett. Szólt arról, az egykori kormányfő sohasem egyszerű körülmények között kapta meg a kormányrudat, mert "mindig helyzet volt": nehéz gazdasági vagy társadalmi helyzet, háború előtti vagy háború utáni idők. Wekerle Sándor azonban kiválóan értett hozzá, hiszen 1892 és 1918 között háromszor volt miniszterelnök.
Az ünnepségen Leiner Csilla és Tóth Boróka énekelték el Wekerle Sándor egykori kedves magyar népdalát, Belegrai Tamás versmondó mondta el Batsányi János Biztatás című versét, a Liederkreis móri német nemzetiségi kamaraegyüttes pedig német dalokat énekelt a néhai miniszterelnök emlékére. Az ünnepség előtt térzenét játszott a Móri Ifjúsági Fúvószenekar, majd zárásként Acsai Sándor karnagy vezényletével a Wekerle indulót adta elő. A díszünnepség végén a nagyszámú megjelent meghívott egy-egy szál nemzetiszín szalaggal átkötött fehér virággal fejezte ki tiszteletét és kegyeletét Wekerle Sándor iránt.
A Wekerle Sándor Alapítvány ezúton is megköszöni a résztvevők megjelenését, tiszteletadását, a közreműködő civil szervezetek tagjainak és az önkéntes segítők közreműködését.
Fotók: Hrubos Zsolt